Current Undergraduate Courses

Fall 2020 Courses

Anthropology majors and minors may use any course as an elective except 20900 (Irish-American Tap Dance) or 35510 (Museum Internship).

ANTH 10109 - Introduction to Anthropology
Ames M/W 2:00-3:15

ANTH 10195 - Intro to Anthropology Honors
Ames M/W 2:00-3:15

ANTH 10203 - Global Cultural Worlds: Fundamentals of Social and Cultural Anthropology
TBA M/W 11:00-12:15
TBA M/W 3:30-4:45

ANTH 10210 - The Anthropology of Your Stuff
Chesson M/W 9:30-10:45

ANTH 10301 - Blood, Guts, and Glory
Ocobock T/TH 9:30-10:45

ANTH 10390 - The European Dream
Albahari M/W 12:30-1:45

ANTH 13181 - Soc Science University Seminar
Glowacki T/TH 3:30-4:45
TBA  T/TH 3:30-4:45

ANTH 20002 - Introduction to Linguistics
Kang M/W 2:00-3:15

ANTH 20011 - Sustainability Principles & Practices
Glowacki and Javeline T/TH 12:30-1:45

ANTH 20093 - DESN Matters:Intro DESN Think
Morton M/W 11:00-12:15
Conrado T/TH 12:30-1:45

ANTH 20105 - Introduction to Human Ethology
Peterson T/TH 2:00-3:15

ANTH 20109 - Introduction to Anthropology
Ames M/W 2:00-3:15

ANTH 20201- Fundamentals of Biological Anthropology
Gettler T/TH 11:00-12:15
Ocobock T/TH 12:30-1:45

ANTH 20202- Fundamentals of Archaeology
Kuijt T/TH 9:30-10:45

ANTH 20203- Global Cultural Worlds: Fundamentals of Social and Cultural Anthropology
TBA M/W 11:00-12:15
TBA M/W 3:30-4:45

ANTH 20204- Fundamentals of Linguistic Anthropology
Ball T/TH 2:00-3:15

ANTH 20209 - The Anthropology of Your Stuff
Chesson M/W 9:30-10:45

ANTH 20212- Intermediate Creole I
Richman T/TH 2:00-3:15

ANTH 20301 - Blood, Guts, and Glory
Ocobock T/TH 9:30-10:45

ANTH 20320 - Intro to Intl Development Studies
Perrin MW 2:00-3:15

ANTH 20390 - The European Dream
Albahari M/W 12:30-1:45

ANTH 20404 - Digital Literacy in Lang Learn
Kang M/W 12:30-1:45

ANTH 20556 - Science, Technology & Society
Geltzer T/TH 12:30-1:45

ANTH 21093 - D Think Lab
Morton T 5:00-7:00

ANTH 23201 - Nasty, Brutish, and Short
Golitko M/W 2:00-3:15

ANTH 30014 - Humans and Other Primates
Fernandez-Armesto T/TH 3:30-4:45

ANTH 30022 - Verbal Arts and Oral Tradition
Gillan T/TH 12:30-1:45

ANTH 30098 - Sesame Street Around the World
Kay T/TH 11:00-12:15

ANTH 30103 - Critical Refugee Studies
Huynh  M/W 2:00-3:15

ANTH 30116 - The Vietnam War & American Catholics
Cajka T/TH 11:00-12:15

ANTH 30122 - Primate Behavior and Ecology
Peterson T/TH 11:00-12:15

ANTH 30390 - The European Dream
Albahari MW 12:30-1:45

ANTH 30910 - Experience of Conquest
Fernandez-Armesto T/TH 9:30-10:45

ANTH 40084 - Structural Violence
Bolten M/W 9:30-10:45

ANTH 40200 - Visualizing Global Change
Kay TH 2:00-4:45

ANTH 40313 - Analytical Methods in Anthropology
Smith-Oka T/TH 11:00-12:15

ANTH 40400- Perspectives in Anthro Analysis
Haanstad T/TH 12:30-1:45

ANTH 40700- Preparing for Fieldwork
Haanstad TBA

ANTH 40890 - Archaeology of Death
Chesson M/W 11:00-12:15

ANTH 43100 - Human Osteology
Sheridan M/W 3:30-4:45

ANTH 43204 - Barn Stories
Kuit and Donaruma T/TH 2:00-3:15

ANTH 43303 - Identity Pluralism, and Democracy
Albahari W 2:00-4:45

ANTH 43313 - Anthropology of Childhood & Education
Blum M/W 12:30-1:45

ANTH 43403 - Global Indigenous Politics
Ball T/TH 3:30-4:45

ANTH 43407 - Writing Anthropology
Blum M 2:00-4:45